Bize Ulaşın

Hububat ve Tahıl Helezonu

Hububatların ve tahılların taşınması için çeşitli çap ve boyutlarda helezonlar üretilmektedir. Bu helezonlar her türlü taneli ve toz maddeyi bir yerden başka bir yere nakletmeye yaramaktadır.

hububat helezonu

Helezonlar genel olarak kamyon yükleme ve boşaltmaya yarayan cihazlardır. Bu makineler emek zamandan kazandıran makinelerdir. Buğday, ayçiçeği, pirinç, fasulye ve benzeri bakliyat ürünlerinin yükleme boşaltma işlemlerinde yaygın olarak u tipi helezonlar ve motorlu helezonlar kullanılmaktadır. Bunların yanı sıra redüktörlü motor ile granül maddeler de taşınabilmektedir.

Motorlu helezonlar, elektrik motorundan kayış kasnak yardımıyla hareket almaktadır. Bu helezonların kapasitesi, yükleme yüksekliği ve motor fazına göre üç ana türü vardır. U tipi helezonlar ise birçok farklı alanda kullanılabilmektedir. Paslanmaz ve oldukça dayanıklı olan u tipi helezonlar, genel olarak kıvrımlı ve sarmal bir şekilde üretilirler. U tipi helezonlar genellikle tanecikli yapılı gıda türlerinin taşınmasında etkin olarak kullanılmaktadır. U tipi helezonlarında taşınacak malzemenin özelliğine göre farklı ölçüleri ve kapasiteleri olabilir.

Hububat ve Tahıllarda U Tipi Helezon Kullanımı

U tipi helezonlar hububat ve tahılların taşınmasında en çok kullanılan ürünlerden biridir. U tipi helezonlar altı metre uzunluğa dek, tek parça halinde üretilebilmektedir. Bu helezon taşıyıcılar, taşıma kapasitesine göre çeşitli çaplarda üretilebilirler. Bunun yanı sıra müşterinin talebi ve ihtiyacına göre paslanmaz ve siyah malzemeden üretilebilir.

Tahıl ve hububat alanında sıklıkla kullanılan u tipi helezonlar oldukça uzun ömürlüdür. Bir diğer avantajı ise özel bir bakım gerektirmemesidir. Bu nedenle helezon çeşitleri arasında en uygun fiyatlara sahip olan türdür. Bununla birlikte U tipi helezonlar üstü kolayca açılıp kapanan sisteme de sahiptir. Bu sayede farklı ürünler in transferinde, yatağı ve helezonu çok rahatlıkla temizlenebilmektedir.

U tipi helezonlar sistemin gerektirdiği ölçülerde tasarlanabilmektedir. Hububat ve tahıl helezonları, ST37 karbon çelik, AISI 304 ve 316 kalite, paslanmaz çelikten üretilebilmektedir. Tüm helezonlarda olduğu gibi U tipi modellerde de motor ve redüktör grubu, besleme mesafesi, kapasite değerleri ve malzeme dikkate alınarak titizlikle belirlenir.

Hububat ve Tahıllarda Kullanılan Helezonların Fiyatları

Buğday, pirinç, ayçiçeği, fasulye ve çeşit çeşit bakliyatın taşınmasında yaygın olarak kullanılan U tipi helezonlar, gıda sektörünün yanı sıra plastik sektöründe de kullanılabilmektedir. Bunun yanı sıra bu helezonlar, inşaat sektöründe de kum ve harç gibi yoğun malzemelerin transferinde kullanılabilmektedir. Yine kimya sektöründe ise toz malzemelerin transferinde yaygın olarak kullanılırlar.

Bakliyat ve tahıl transferinde kullanabileceğiniz helezonların fiyatları da üreticiler tarafından sıklıkla sorulan sorulardan biridir. Helezon ürünleri, tek bir standarda göre tasarlanmamaktadır. Hem işlevsellik hem yük taşıma kapasiteleri hem de sahip olduğu bileşenler dolayısıyla helezonların yapıları farklı farklıdır. Yine kullanım alanlarında oluşan farklılıklardan biridir. Bu farklılıkların tamamı fiyat bilgisine de yansımaktadır. Helezonlar için tek bir fiyat vermek mümkün değildir. Fiyatlar bu özelliklerin tamamına göre değişiklik göstermektedir.

Bunun yanı sıra kaç adet helezon satın alacağınız da fiyatların üzerinde etki eden bir diğer faktör olarak karşımıza çıkar.

Güvenilir Tahıl ve Hububat Helezonları için Çatı Makina

Tahıl ve hububat üreticisiyseniz bu tip helezonların varlığı işinizi çok kolaylaştıracaktır. Böylesi bir helezona sahip olmak hem işçi masraflarını azaltacağı gibi hem de zamandan kazandıracaktır.

Siz de tahıl ve hububat helezonları satın almak için Çatı Makina’yı tercih edebilirsiniz. Uzun yıllardır bu sektör içerisinde yer alan Çatı Makina, ihtiyacınız olan helezonları başarılı bir biçimde tasarlamakta ve imal etmektedir. Bu sayede tahıl ve hububat transferi işlerinizi çok daha hızlı ve güvenilir bir şekilde tamamlayabilirsiniz.