Bize Ulaşın
Helezonlar
Özel Tasarımlarınız ve Diğer Çeşitler İçin Bizimle İletişime Geçin.

Helezon Çeşitleri ve Helezon İmalatı

Çatı Makine olarak pek çok sektörde ihtiyaç duyulan helezonların üretimini gerçekleştiriyoruz. Konveyörlerle birlikte malzemelerin taşınmasında kullanılır. Düşük maliyetli, hızlı ve geniş kullanım alanına sahip helezonlar, basit yapısı ve aralıklı kullanımlı taşıma sistemleri için en ideal ekipmanlardan birisi haline gelmiştir. 

Endüstriyel ihtiyaçlarınız için spesifik tasarımlı helezonlardan, standart helezon modellerine kadar geniş bir imalat hizmet yelpazesiyle tüm projeleriniz için uzman kadromuzla hizmet veriyoruz.  

Helezon Nedir?

Sarmal, sarmal yay, spiral gibi merkezi bir silindir ya da koni geometrisinin etrafında sarmal bir şekilde dönen eğrilere helezon nedir. Bir şekil türü olarak nitelendirebileceğimiz helezonlar, önüne ve arkasına gelen farklı kelimelerle birlikte farklı bir şeyi ifade eder. Örneğin helezon yay denildiğinde, otomobil parçalarından olan yayın helezon şeklinde olduğu anlaşılmaktadır. Benzer şekilde “vida helezon” terimi, yatay taşımacılık uygulamalarında kullanılan vidanın helezon şeklinde olduğunu ifade eder. 

Özel projeleriniz için ihtiyaçlarınıza uygun helezon şekilli pek çok makine elemanının üretimini, üstün teknoloji imalat parkurumuzda gerçekleştiriyoruz. Aşağıda üretimini yaptığımız helezon çeşitlerine ek olarak; tasarımını yaptırmak istediğiniz herhangi bir helezon türü için hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz.  

Helezon Çeşitleri

Birbirinden farklı malzeme türlerinin, taşınmasında, dozajlanmasında, istiflenmesinde veya beslenmesinde kullanılan helezon çeşitleri üretiyoruz. Üretimini gerçekleştirdiğimiz yüksek kalite standartlarına sahip helezon modelleri; boru tipi helezonlar, çimento helezonlar, çekme helezonlar, U tipi helezonlar, vida helezonlar, yaprak helezonlar ve paslanmaz helezonlar olarak 7 farklı kategoride ele alınabilir. Bu kategorilerin haricinde müşterilerimizin özel helezon taleplerini uzman ekibimizle birlikte, belirtilen süre içerisinde karşılıyoruz. 

Boru Tipi Helezonlar

Konveyörlerle birlikte boru tipi helezonlar kullanılarak malzemelerin nakledilmesi, dozajlanması ve beslenmesi, uygulamaya yönelik seçilen dişli bir motor ile donatılması sayesinde mümkün olur. Helezon üretiminde, konveyörlere konulacak olan malzemenin karakteristik, fiziksel ve kimyasal özelliklerine göre bir tasarım seçilmektedir. 

Çimento Helezonlar

Beton santrallerinde çimento ve benzeri malzemelerin taşınmasında, konveyörlerle birlikte kullanılan çimento helezonlar; dış çap, iç çap, kalınlık, hatve ve malzeme türü gibi imalat için gerekli bilgilere göre özel olarak üretilmektedir. Yüksek kaliteli çelik boru ile dayanıklılığı artırılan, hızlı montaj özelliğine sahip olan ve yağ bakımında gres tasarrufu sağlayan çimento helezon imalat talebi için firmamızla iletişime geçebilirsiniz. 

Çekme Helezonlar

Tek parça helis formunda olan ve istenilen ölçülerde üretilebilen çekme helezonlar, şaftsız kullanımlar için ideal endüstriyel ekipmanlardandır. Tarım helezonu olarak da adlandırılabilen bu ürünler, çimento, gıda işleme, maden, geri dönüşüm ve kimya gibi sayısız sektörde kullanılmaktadır. 

U Tipi Helezonlar

Şekil itibariyle bir U şekline veya bir oluğa benzeyen helezonlara U tipi helezon denir. Çoğunlukla akışkan ve yarı akışkan malzemeleri, sistemi engellemeden taşımaya olanak tanır. Ayrıca tanecik yapılı gıda ürünlerinin taşınmasında da büyük bir rol oynar. Taşıma kapasitesi, taşınacak ürünün karakteristik, fiziksel ve kimyasal özellikleri, taşınacak olan mesafe, vb. pek çok farklı kritere göre özel U tipi helezonlar üretmekteyiz. 

Vida Helezonlar

Vida helezonlu konveyörler, granüler katıların (örneğin toz, tanecikli ve granüller malzemeler), yarı katıların, sıvıların ve hatta akıcı olmayan malzemelerin bir noktadan diğerine taşınmasında kullanılan endüstriyel ekipmanlardır. İşçilerin, yüklerin etrafında manuel olarak hareket etme ihtiyacını ortadan kaldırarak yüksek operasyonel verimliliği desteklerler. Vidalı konveyörler, esas olarak, bir oluk içine monte edilen dönen bir vidalı milden oluşur. Vida mili döndükçe malzeme lineer olarak hareket eder. Yatay, dikey ve eğimli hareket yolları sağlayacak şekilde tasarlanabilirler.

Yaprak Helezonlar

Karıştırma, filtreleme, taşıma, sıkıştırma ve delme gibi pek çok farklı amaçla kullanılabilen yaprak helezonlar, daha büyük boyutlu taşıyıcı ekipmanlar olarak nitelendirilir. Müşterilerimizin yaprak helezon siparişlerini üretirken, malzeme çeşidi, kanat genişliği, iç ve dış çap, kalınlık ve hatve genişliği gibi kriterlere göre imalat yapmaktayız. Özel ihtiyaçlarınız için sisteminize verimlilik katacak helezonlar için Çatı Makine’yı tercih edebilirsiniz. 

Paslanmaz Helezonlar

Yukarıda kategorilere ayırdığımız tüm helezon türleri için talebe göre paslanmaz çelikten imal ettiğimiz paslanmaz helezonlar üretmekteyiz. Genel olarak akışkan, granül ve tanecikli yapılı malzemelerin taşınmasında kullanılan ve gıda üreticileri tarafından zorunlu hale gelen paslanmaz helezonlar, hizmet verdiğimiz ürün gruplarındandır. 

Helezon İmalatı

Helezon imalatı için profesyonel tasarım ve üretim ekibimizle tüm projeleriniz için çalışma yürütüyoruz. Helezon imalatında işlenecek malzemenin doğası, sistemden beklenen özellikler ve ölçülendirme gibi konular dikkate alınmaktadır. 

Yapı malzemeleri için helezon imalatı: Aşındırıcı malzemeler için kritik öneme sahiptir. Bu nedenle karbon çeliği veya haddelenmiş çelik gibi sert ve aşınmaya dayanıklı bir metalden yapılmalıdır. Eğim açısının 150'nin altına düşürülmesi, aşınmayı en az seviyeye indirger. 

Akışkanlaştırıcı malzemeler için helezon imalatı: Çalkalandığında veya havalandırıldığında taşma ve kontrolsüz bir şekilde akma eğiliminde olan malzemeler için üretimi yapılan helezon türüdür. Bu gibi olumsuzlukları önlemenin en kolay yolu konveyör hızını azaltmaktır. Bu malzemelerin hızını yavaşlatmak için daha kısa hatveli konveyör vidaları da kullanılabilir.

Yapışkan, higroskopik ve viskoz malzemeler için helezon imalatı: Malzeme birikmesini önlemek için şerit tipi kanatlı veya şaftsız vidalı konveyör kullanılmalıdır. Malzemelerin yapışmasını önlemek için bileşenler PTFE ile kaplanabilir. Higroskopik malzemeleri taşıyan vidalı konveyörlerin iç bileşenleri, nemin emilmesini önlemek için hava ve buhardan arındırılmış olmalıdır.

Yoğunluk ve parçacık boyutu gibi dökme malzemenin diğer özellikleri bilinmelidir. Hacimsel ve kütle besleme hızının bir tahmini de belirlenmelidir. Bu veriler, yapısal ve mukavemet gereksinimlerinin ve vidalı konveyör boyutlandırmasının belirlenmesi için önemlidir.

Endüstriyel tesislerinizde ayrıca farklı türde geometrik tasarımlara sahip özel helezon çeşitleri ile ilgili siparişleriniz için de Çatı Makina’yı tercih edebilirsiniz. 

Helezon Fiyatları

Helezon fiyatları ile ilgili taleplerinizi web sitemiz üzerinden bize iletebilirsiniz. Yukarıda belirtmiş olduğumuz helezon üretimi için gerekli olan bilgilere (malzeme çeşidi, kanat genişliği, iç ve dış çap, kalınlık ve hatve genişliği), konveyör sisteminin özelliklerine, paslanmaz veya farklı türde bir yüzey işlemi gerekip gerekmediğine, ve daha pek çok farklı kritere göre helezon fiyatları farklılık göstermektedir. Detaylı fiyat bilgisi için 0 (272) 223 45 49 numaralı telefondan bilgi alabilirsiniz.