Bize Ulaşın

U Tipi (Tekne Tipi) Helezonlar

Birçok alanda kullanım dinamiği olan helezonların imalatı nasıl yapılır? Helezon imalatı özel ekipmanlar kullanılarak, paslanmaz, sağlam bileşenlerin bir araya gelmesiyle oluşur ve genel olarak sarmal veya kıvrımlı şekilde tasarlanırlar.

Ortaya çıkan bu ürünü, sektörüne ve kullanım alanına göre birçok farklı şekillerde görmek mümkündür. Bu çeşitlerden birde U tipi helezon konveyör. U tipi helezon en çok ihtiyaç duyulan helezon seçeneklerinden biridir.

Peki, U tipi helezonlar nerelerde kullanılır ve ne işe yarar? Bu taşıyıcı helezonlar genelde tanecik yapılı gıda türlerinin taşınma süreçlerinde etkin bir şekilde kullanılır. Kısaca kullanım alanlarını tanımlayacak olursak her türlü taneli ürün ve benzeri maddelerin aktarım ve taşıma prosedüründe kullanılır.

Tüm helezon çeşitlerinde olduğu gibi U tip helezonda taşınacak malzemelerin özelliğine göre farklı kapasite ve ölçülerde imalatı yapılmaktadır. Çatı Makina şirketimizin imalatı içerisindeki helezon konveyörler, kanat/taşıyıcı yaprakların ve tekne/gövde dediğimiz bölgelerin tipi baz alınarak çeşitlendirilmektedir.

U Tipi (Tekne Tipi) Helezon Özellikleri

Altı metre uzunluğuna dek, tek parça olarak imalatı yapılabilen helezon taşıyıcılar, taşıma kapasitesi göz önüne alınarak çeşitli çaplarda üretilebilir.

Ayrıca diğer helezon araçlarda olduğu gibi müşterinin talebine veya sektörün ihtiyacına siyah malzemeden ve göre paslanmaz malzemeden yapılmaktadır.

U tipi helezon uzun ömürlü olduğu kadar, özel bir bakım da gerektirmez. Bu yüzden de helezon çeşitleri arsındaki en ekonomik olanıdır.

Ayrıca U tipi helezonu, üstü kolayca açılıp kapanabilen bir sisteme sahip olduğu için farklı ürünlerin transferinde kullanılmak istenildiğinde yatağı ve helezonu rahatça temizlenebilmektedir.

Sistemin gerektirdiği ölçülerde yapılabilen U tipi helezon; ST37 karbon çelik, AISI 304 ve AISI 316 kalite, paslanmaz çelikten imal edilebilmektedir.

Tüm helezonlarda olduğu gibi motor ve redüktör grubu, kapasite değerleri, besleme mesafesi ve malzeme dikkate alarak titizlikle belirlenmektedir.

U Tipi Helezonun Kullanıldığı Yerler

U Tipi Helezon Konveyörün kullanıldığı yerleri detaylandıracak olursak şöyle sıralayabiliriz:

  1. Gıda sektöründe pirinç, buğday gibi tanecikli yapıya sahip gıdaların transferinde kullanılır.
  2. Plastik sektöründe de toz ve granül hammadde transferinde kullanılır.
  3. Bir diğer kullanım alanı ise İnşaat sektörüdür. Bu sektörde de kum, harç gibi yoğun malzemelerin transferinde kullanılır.
  4. Kimya sektöründe ise toz malzemelerinin transferinde kullanılır.

Helezon Fiyatları Ne Kadar? Helezon Ürünleri Ne Kadar Bütçeye Temin Edilir?

Helezon fiyatları en çok merak edilen konulardan biri. ‘Helezon ürünlerini ne kadar bütçeyle temin edilir?’ sorusunu sorduğunuzda bilmelisiniz ki bu ürünler tek bir standartta tasarlanmıyor.

Gerek işlevselliği olsun gerek yük taşıma kapasitesi gerek sahip olduğu bileşenler olsun sektöre ve kullanım alanına göre farklılık arz etmektedir. Tüm bunlar dikkate alındığında net fiyat bilgileri buna göre değişir ve buna göre belli olur.

Buna ek olarak fiyatların belirlenmesinde etken rol oynayan bir diğer noktada, kaç adet temin edileceğidir.