Bize Ulaşın

Özel Helezon İmalatı

Helezonlar, vidalı götürücüler ve vidalı konveyörler, özellikle kısa mesafeli uygulamalarda, götürücüler olarak çalışırlar. Bunun yanı sıra helezonlar, karıştırıcı olarak da kullanılabilirler. Özel helezon imalatı sayesinde, dilediğiniz tipte bir helezona sahip olabilirsiniz.

Özel helezonlar; vidalı konveyör çap, kapasite, çalışma açısı, hayve, giriş çıkış tipi, çalışma basıncı, taşınacak malzemenin tipi, yatak tipi ve granül büyüklüğüne göre tasarlanır. Helezon imalatımızda çoğunda soğuk çekme helezonlar kullanılmaktadır.

Helezon konveyör, taşınmaya elverişli malzemenin az sayıda olmasından kaynaklı sınırlı bir uygulama alanına sahiptir. Bu tip konveyörler, kolay kırılan, büyük parçalı, sıkışabilir, aşındırıcı ve yapışkan malzemelerin taşınmasında kullanılamamaktadır. Genellikle düzenli bir besleme yapıldığı zaman daha etkindirler. Müşterinin isteğine göre sprial / helezon konveyörleri aşırı yüklemelere karşı, torku sınırlandırabilmektedir. Bu sayede herhangi bir sıkışma durumunda motor durur. Bu da helezon yaprak ve millerin zarar görmesini engeller.

Helezon Konveyör Yaprağı

Helezon konveyör; çalışma açısı, çalışma basıncı, hatve, çap, kapasite, yatak tipi ve kırılganlığına göre tasarlanır. Özel helezon imalatında sıklıkla soğuk çekme helezon yapraklar kullanılmaktadır.

Helezon Konveyör İmalatında Ölçüler

Özel helezon imalatında bazı ölçüler gereklidir. Bu ölçüler olmaksızın imalat gerçekleştirilmesi mümkün değildir. Özel helezon imalatında; dış çap, iç çap, kalınlıklar, hayveler ve malzeme türü bilgisinin mutlaka aktarılması gerekir.

Helezon konveyör sistemleri besleme tipine göre götürücü, feeder veya dozajlayıcı olarak da çalışmaktadır. Bir helezon konveyör her seferinde aynı kapasitede ve aynı şekilde besleniyorsa o oranda dozajlama ve malzeme taşıma işlemleri yapılır. Bu durumun “O” tipi konveyörler için geçerli olduğunu unutmamalısınız. Helezonun kapasitesi; sistem devri ve helezon yapraklarının hadvesi ile oranlıdır. Özel helezon imalatında kullanılacak prosese göre farklı özelliklerde üretim yapılabilir.

Özel Helezon İmalatı Kullanım Alanları

Özel helezonları, kulanım alanınıza göre sipariş edebilirsiniz. Bu helezonlar kullanım alanına göre farklı özelliklere sahiptir. Çok farklı alanlarda helezon kullanılabilmektedir.

Bu alanlar şöyle sıralanabilir;

  •         Kömür paketleme
  •         Çimento paketleme
  •         Kum paketleme
  •         Alçı paketleme
  •         Kireç paketleme
  •         Un paketleme
  •         Kalker-Klinker paketleme

Paslanmaz Özel Helezonlar

Helezon imalatı paslanmaz şekilde yapılabilmektedir. Özellikle gıda işleme, kimya ve diğer endüstrilerde bu helezonlar aranan parçalardır. Paslanmaz özel helezonlar yapışkan malzemeler için son derece uygundur.

Bu helezonlar; düşük maliyetli, güvenli, kolay bakımlı, dayanıklı ve basit kullanımlıdır. Birbirinden farklı sanayi uygulamaları için farklı tip mekanik sistemler imal edilmektedir. Yığın malzeme, karıştırma, vibrasyon ve toz filtreleme teknolojide dahil olmak üzere geniş bir ürün gamının imalatı yapılabilmektedir. Özel helezon imalatında, farklı malzeme ve ölçüleri kolaylıkla kullanabilirsiniz. Özel helezon imalatında dayanıklılık, verim ve performans garanti edilmektedir. Tüm imal ettiğimiz helezonlar dayanıklılık bakımından oldukça etkili ve maliyet bakımından avantajlıdır. Konveyörlerimiz çeşitli kapasite, ölçü ve spesifikasyonlar ile mevcuttur. Bunun yanı sıra özel helezon üretiminde, müşterinin ihtiyaç ve gereksinimlerine göre talep odaklı tasarımlar imal edilebilmektedir.

Tek Yaprak Helezonlar

Tek yaprak helezonların belirleyici özelliği tek hatve yapısından oluşmasıdır. İç çap, dış çağ ve hatve, talep edilen ölçüyü tam olarak karşılamaktadır. Helezon imalatında aşınmaya dayanıklı karbon çelik, paslanmaz ve hardox malzemeler kullanılır. Farklı çap ve formlarda tek yapraklı helezonlar imal edilmektedir. Burada belirleyici faktörlerden biri müşterinin istekleri ve talepleridir.

Tek yapraklı helezonların uygulama alanları; metal talaşı, talaş, karıştırma bıçakları, köpük sıyırıcı, yıkayıcı, yığın taşıma, gıda artıklar ve tozdur. Tek yaprak özel helezonlar çimento, gıda, atık ve kimya endüstrilerinde sıklıkla kullanılmaktadır.

U Tipi Helezonlar

Özel helezon imalatında üretilebilecek bir diğer tip ise U tipi helezonlardır. U tipi helezonlar yapışma olasılığı olan hammaddeler için dizayn edilmiştir. Bunun yanı sıra kolayca temizlenebilirler. U tipi helezonlar ağır çalışma koşullarına uygun kompnentlere sahiptir. Müşteri odaklı konfigürasyonlar yapılabilmektedir.

Bunun yanı sıra son üretim aşamasındaki gıdalar ve yemlerin taşınmasında sıklıkla kullanılırlar. İyi bir sızdırmazlık özellikleri vardır. Aşınmaz malzemeden tasarlandıkları için uzun süre boyunca kullanabilirler.

Ribon Helezonlar

Özel helezon üretiminde tasarlanabilecek bir diğer tür ise ribon helezonlardır. Bunlar geniş çapta sürekli çekim bir parça helisden oluşmaktadır. Ribon helezonlar geniş çaplı bir tek yaprak helezon görüntüsü vermektedir.

Siz de özel yapım bir helezona ihtiyaç duyuyorsanız, bize ulaşabilirsiniz. Çatı Makina olarak, ihtiyacınız olan özel helezonları imalatını titiz bir şekilde gerçekleştiriyoruz. Böylece hangi alanda kullanırsanız kullanılan, tüm işlerini halledebilecek bir helezona sahip olabilirsiniz. Helezon siparişleriniz ve detaylı bilgi için bize ulaşarak, kafanızdaki tüm soru işaretlerine yanıt bulabilirsiniz.