Bize Ulaşın

Yem Helezonu

Hayvancılık endüstrisinde en çok kullanılan ürünlerden biri de yem helezonudur. Yem helezonları hayvancılık işiyle uğraşan işletme sahipleri için birçok avantaj sağlar. Temel avantajı ise işçilik maliyetlerinin azaltılmasıdır. Bununla birlikte transfer işlemlerinin çok hızlı gerçekleştirilmesi de maliyetlere olumlu olarak yansıyacaktır. Yem helezonu sayesinde hem zamandan hem de emekten yana daha fazla kazanabilirsiniz.

yem helezonu

Yem helezonları açısından farklı çeşitlerin varlığı bilinmelidir. Bu helezonların her birinde farklı tiplerdeki yemler rahatlıkla taşınabilmektedir. Yem helezonları modern işletmelerin olmazsa olmazı, modern cihazlardan biridir.

Yem sektöründe birçok farklı tipte helezon kullanılabilmektedir. Buna karşın özellikle iki tip helezonun kullanımı oldukça yaygındır. Bunlar vida helezonlar ve boru tipi helezonlardır. İki tipteki helezonlarda yem sektöründe işleri oldukça kolaylaştırmaktadır. İkisinin de benzer işleri olmasına karşın farklı bazı özellikleri de vardır.

Yem Sektöründe Vida Helezon Kullanımı

Vida helezonlar yaygın olarak taneli, katı ve granül malzemelerin taşınmasına yardımcı olur. Bu makineler genellikle bir boru ya da tekne içerisinde dönen mile takılmış helezon ve bu mile hareket sağlayan bir çalıştırma alanından oluşur. Malzeme, mil ve helis kanatlarının dönüşüyle birlikte, kenveyöre beslenir.

Vida helezonuyla taşımaya uygun malzemeler son derece sınırlıdır. Bu sebeple uygulama alanlarında kısıtlıdır. Bu tip helezonlar, düzenli bir beslemede ise son derece etkindir. Helezon konveyörün tasarımı son derece pratik ve bakımı da rahattır. Bu sebeplerden ötürü yem sanayinde sıklıkla kullanılan türlerden biri halini almıştır.

Vida helezon konveyör sistemleri yem ve gübre sektörünün yanı sıra gıda malzemelerinde de sıklıkla tercih edilmektedir. Bunun yanı sıra kimya ve ilaç sektöründe de kullanılabilmektedir. Yine birçok helezon türünde olduğu gibi inşaat malzemesi sanayinde de sıklıkla tercih edilmektedir.

Vida helezon yem sektöründe yaygın olarak kullanılan tiplerin başında gelmektedir. Bakımının rahat olması ve kullanımının kolay olması nedeniyle, birçok işletme vida helezonları tercih etmektedir.

Yem Sanayinde Boru Tipi Helezon Kullanımı

Yem sanayinde sıklıkla kullanılan bir diğer helezon çeşidi ise boru tipidir. Bu çeşitleri tüp helezon da denmektedir. Malzemelerin taşınması, dozajlanması ve beslenmesi amacıyla birçok farklı sektörde kullanılabilmektedir. Boru tipi helezonlar müşterilerin talebine göre ve farklı sektörlere uygun olarak tasarlanabilmektedir.

Boru tipi helezonlar değişebilmekle birlikte 114 mm – 323 mm çap aralığında temin edilebilmektedir. Boru tipi helezonların en önemli özelliklerinden biri, üretim teknolojileri sayesinde son derece dayanıklı ve uzun ömürlü olmasıdır. Bu sebeple yem sanayinde yaygın olarak kullanılan helezon tiplerinden biri haline gelmiştir.

Kullanımı son derece kolay ve bakımı uygun olan, çelikten imal edilen boru tipi helezonların fiyatları da oldukça avantajlıdır. Bu helezonlarda en az bir giriş olmak üzere, çıkış ağzı her boru ucunda bir uç plakası bulunur. Uygulamaya uygun bir dişli motoru bulunan helezonlar 6 metre uzunluğa sahiptir. Bununla birlikte müşterinin istekleri doğrultusunda istenen ölçülerde de üretilebilmektedir.

Yem Helezonu Fiyatları

Yem sanayinde kullanılan helezonların birçok farklı avantajı vardır. Dayanıklı olmaları, yüksek verimlilik sağlaması, özel olarak tasarlanabilmeleri, bakımlarının kolay olması gibi avantajlar yem sektöründe helezonların kullanımı yaygınlaştırmıştır.

Yem helezonu fiyatları konusunda ise tek bir rakam vermek mümkün değildir. Bunun sebebi ihtiyacınız olan helezon tipine göre fiyatların değişkenlik göstermesidir. Vida helezon ya da boru tipi helezonların fiyatları özelliklerine göre değişmektedir. Bunun yanı sıra özel tasarlanabiliyor olmaları, fiyatların değişken olmasının önemli etkenlerinden biridir.

Siz de yem sanayinde kullanılmak üzere, bu helezonlardan herhangi birine sahip olabilir ve avantajlarının keyfini çıkarabilirsiniz. Hemen Çatı Makina’ya ulaşarak, dilediğiniz tüm helezonlar hakkında detaylı bilgi alabilir, avantajlı fiyatlardan faydalanabilirsiniz.