Bize Ulaşın

Vida Helezonlar

Vida helezon konveyör taşıyıcıları piyasada, screw konveyor, spiral konveyör, WAM helezon, un vidası, universal helezon veya kalsit vidası adıyla karşımıza çıkar.

Vida helezon, toz, katı, granül veya taneli malzemelerin prosesler arasında taşınmasına yardımcı olur.  Bu araç genellikle bir tekne ya da boru içinde dönen mile takılmış helezonla ve bu mile hareket sağlayan bir çalıştırma bölümünden oluşur. Malzeme, mil ve helis kanatlarının dönüş etkisiyle, konveyöre beslenir.

Vida helezonuyla taşımaya uygun malzemelerin az olmasından kaynaklı, vida konveyörlerin uygulama alanları sınırlı yapıya sahiptir. Bu tip helezonlarda büyük parçalı, aşındırıcı, kolay kırılabilir, sıkışabilme özelliği olan veya yapışkan yapıya sahip malzemeler taşınmaz. Bu tip helezon sadece, düzenli bir beslemede etkindir. Eğer aşırı yükleme yapılırsa, ara yataklar çevresinde dar boğazlar oluşturarak milin dönmesine engel olur. Bu da helezonu durdurur.

Helezon konveyörün tasarımı pratik, bakımı rahat ve genişliği azdır. Malzemenin çeşitli bölgelerde boşaltılmasına izin vermesinden dolayı sıcak, tozlu ve kötü kokulu malzemelerde bu durum özel önem taşır. Ayrıca bu helezonlar alçak - orta kapasitelerde (100 [m3/saat]) ve kısa taşıma uzaklıklarında tercih edilir. Genellikle imalatlarında uzunlukları 30 – 40 m ve seyrek olarak 50 – 60 m olabiliyor.

İlk defa 2200 yıl önce Arşimet tarafından düşünülmüş tarihi mekanik cihazlardan biri olan helezon konveyörler özellikle yığın malzemelerin aktarılmasında önemli bir yer taşır.

Arşimet’in vida çalışma prensibini temel alan bu vida helezon sistem, taneli ürünler için kullanılmaktadır ve bu söz konusu malzemeleri eğik, düşey ve yatay şekilde taşıyabilir. Elbette sadece taşıma değil aynı zamanda taşıma sürecinde karıştırma, sıkıştırma veya suyunu giderme, taşıma sırasında kurutma ya da soğutma kurutma işlemi gerçekleştirebilirler.

Bu vidalı konveyörler, yüksek hijyen ve kalite gerekliliklerini giderdiği için özellikle gıda ve kimya endüstrisinde sıkça tercih edilir.

Vida Helezon Kullanım Alanları:

Vida helezon konveyör sistemlerinin kullanım alanlarını şu şekilde sıralaya biliriz:

 • Hijyenik olduğu için gıda malzemelerinde tercih edilir,
 • Hayvansal yem ve gübre sektöründe tercih edilir.
 • Yine hijyen bakımdan dolayı kimya ve ilaç sektöründe kullanılır.
 • Diğer helezon türlerinde olduğu gibi inşaat malzemeleri endüstrisinde de tercih edilen araçlardandır.

Vida Helezon Konveyör Özellikleri

Vidalı konveyör sistemleri; kanal kapakları, U şeklindeki bir gövde, bir helezon ve ilgili uygulamaya yönelik uygun bir redüktörlü motordan meydana gelir. En az bir çıkış boğazı bulunan gövde içerisinde helezon bulunmaktadır. Pürüzsüz yüzeyleri sayesinde olası malzeme kalıntılarını en aza düşürür.

Taşınan ürünün kanal duvarlarına sürtünmesi ve yerçekimi sayesinde, ürünün helezon ile birlikte dönmesi engellenir. Böylece ürünün ahenkli bir şekilde taşınması sürer. Eğer yüksek bir dolum seviyesindeyken duvarlardaki sürtünme aşırı düşükse, merkezkaç kuvvetiyle duvar sürtünmesinin artırılması ve bunun için 250–400 d/dak’lık yüksek devir değerleri gerekebilmektedir.

 • Paslanmaz çelikten yapılan vida helezonun yüzeyi; fırçalı, polisajlı veya ayna polisajlı olabiliyor.
 • Dönem hızı dakikada maksimum 400’e kadar ulaşabiliyor.
 • vida kanalı ise boru şeklinde veya u şeklinde olmak üzere iki çeşidi var.
 • Giriş-çıkış bağlantısında ise elips, çokgen ve silindirik şekilleri mevcuttur.
 • Hareket ettirme gücünde ise redüktörlü motor kullanılmaktadır.

Vida Helezon Konveyörün Özel Modelleri

 • Contalı müdahale kapaklı olanlar,
 • Kayışlı, kaplinli veya zincirli tahrik,
 • Boşaltma alanında çift eğim olanlar,
 • Kanal kapağı modüler olarak vidalanmış, kapalı flanş contalı olanlar,
 • Kolay temizlenebilirler.

Helezon Fiyatları Ne Kadar? Helezon Ürünleri Ne Kadar Bütçeye Temin Edilir?

Gerek işlevselliği olsun gerek yük taşıma kapasitesi gerek sahip olduğu bileşenler olsun sektöre ve kullanım alanına göre farklılık arz etmektedir. Tüm bunlar dikkate alındığında net fiyat bilgileri buna göre değişir ve buna göre belli olur.

Buna ek olarak vidalı konveyör fiyatlarının belirlenmesinde etken rol oynayan bir diğer noktada, kaç adet temin edileceğidir.

Helezon konveyör çeşitlerine yönelik fiyat veya satın almaya yönelik ayrıntılı bilgi almak isterseniz info@catimakina.com adresine mail atabilir ya da direk 0(272) 223 45 49 telefon hattımızdan bizlere ulaşabilirsiniz.