Bize Ulaşın
 • Ana Sayfa
 • Beton Santralleri için Çimento Helezonları Kullanımı

Beton Santralleri için Çimento Helezonları Kullanımı

Beton santrallerinde çimentonun taşınması için vidalı helezonlar kullanılmaktadır. Bu sistem, çimento helezonları veya çimento helezon konveyörleri olarak adlandırılır. Sabit beton santralleriyle mobil beton santrallerinin tümünde kullanılabilen helezonlar, farklı çap, bıçak yapısı ve tasarım özellikleriyle çeşitli kullanımlar için avantajlar sunar.

beton santralleri için çimento helezonları

Çatı Makina olarak beton santrallerinde farklı türde çimento taşıma ihtiyaçlarına çözüm sunan çimento helezonlarının üretimini gerçekleştiriyoruz. Geniş model seçenekleri ve pratik montaj özellikleri ile işinizi kolaylaştıracak olan uzun ömürlü çimento helezonu modelleri hakkında bilgi ve fiyat teklifi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

Çimento Helezonları Nerelerde Kullanılır?

Taşınacak olan çimento malzemesi, sabit ve mobil beton santrallerinde vidalı konveyörlerin spiral kanatların sürekli dönüşü sayesinde taşınır. 

Çimento helezon konveyörleri, beton karıştırma, üretim ve taşıma tesislerinde malzeme taşıma ekipmanı olarak kullanılmaktadır. Büyük üretim hacmi gerektiren ticari beton santralleri için vidalı konveyörün malzeme taşıma verimliliği beton üretim hacmi ile doğrudan ilişkilidir. Çimento vidalı konveyör, malzemeleri kapalı bir boruya itmek için dönen sürekli spiral bıçaklar kullanan bir tür taşıma makinesidir. Çimento vidalı konveyör esas olarak çimento, uçucu kül ve mineral toz gibi katı akışkan malzemeleri taşımak için kullanılır.

Çimento Helezonlarının Tasarımı

Çimento vidalı konveyör, çimentoyu silodan beton mikserine aktarmak için kullanılır, tesisin kapasitesine göre vidanın çapı ve eğim derecesi özelleştirilebilir. Sistem yüksek kaliteli çelik boru, güçlü ve sağlam bir yapıya sahiptir. Hazır beton uygulamalarında ve beton üretiminin yapıldığı tüm uygulamalarda kullanılabilir. 

Basit yapı, iyi sızdırmazlık özellikleri, kolay kullanım ve düşük yatırım maliyetleri ile her beton santralinde bulunması gereken bir makinadır. 

Yüksek kaliteli dişli kutusu, ağır hizmet tipi tasarım, büyük tork ve düşük gürültü özellikleriyle sektörün öncü helezon üreticisi Çatı Makina’nın geniş ürün portföyü arasından ihtiyaçlarınıza uygun olan makineleri satın alabilirsiniz.

Çimento Helezonu Kullanmanın Beton Santrallerine Sağladığı Avantajlar

Hem büyük hem de kompakt beton santrallerinde, kısa sürede yüksek dozajlarda çimento taşınmasını mümkün kılan vidalı helezonlar, belirli otomasyon sistemini takip eden işletmeler için büyük avantajlar sunar. Pek çok farklı tip helezon konveyörler bulunsa da; genel çalışma prensibi ve sağladığı faydalar yönünden benzerlik taşır.  

 • Vidalı çimento helezonları, farklı taşıma kapasitelerine uygun olarak tasarlanan modellerle beton santralinin tüm taşıma ihtiyaçlarınıza etkin bir çözüm sunar.
 • Beton santralleri için müşteri ihtiyaçlarına göre uzunluk ve vida çapı gibi ölçülerde esneklik söz konusudur.
 • Tozu önlemek ve çevreyi korumak için sızdırmazlık sistemleri bulunur.
 • Yağmurlu havalarda ve dış ortamda kullanılabilir.
 • Helezon biçimindeki spiralin tasarımı gereği malzemeler makul sürede, yüksek tonajlarda taşınabilir ve asla bloke olmaz. 
 • Genellikle motorların hız ayarı yapılabilmektedir.
 • Kolay monte edilebilen bu sistem, aynı zamanda bir noktadan başka bir noktaya kolaylıkla taşınabilmektedir.
 • Bakımı kolaydır. Parçaları değiştirilebilir. 
 • Kullanım ömrü uzundur.